A kékfestés névre hallgató évszázados textilfestési technika felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségeinek listájára. A kékfestés elsajátítása többféle ismeretet igényel, többek között kémiait és matematikait is.
A “kékfestő” elnevezés először 1770-ben bukkant fel. Hazánkban jelenleg hat kékfestő műhely található, melyekben főként függönyök és terítők készülnek. Pápán van egy kékfestő múzeum is, ahol régi műhelyeket, és berendezési tárgyakat állítottak ki.
Országos Kékfestő Fesztivál 2018
Már 19. alkalommal rendezték meg a Baranya megyei Nagynyárádon az Országos Kékfestő Fesztivált július 28-29-én. A rendezvény egyben a magyarországi kékfestő mesterek találkozója is volt, hiszen az összes ma működő műhely megjelent kékfestő anyagával. Kékre varázsolta a fesztivált kísérő vásár hangulatát a bácsalmási, a tiszakécskei, a tolnai, a győri és a nagynyárádi műhely sok szép portékája. Emellett kiállítás és kékfestő kelmét felhasználó divatbemutató is színesítette a szakmai programot. Az érdeklődők Sárdi János nagynyárádi kékfestő műhelyének berendezését is megtekinthették.
Közzétette: Szellemi kulturális örökség Magyarországon – ICH in Hungary – 2018. augusztus 1., szerda
A kékfestésnek jó esélye van arra is, hogy a jövőben bekerüljön a hungarikumok közé.

fotó: kekfesto.com
